15 sty 2022 3 min read

Czy da się oszukać wariograf w 2022 roku?

Czy da się oszukać wariograf w 2022 roku?
Zdjęcie utworzone przez standret
Table of Contents

Bardzo wielu z nas widziała chociażby jeden w film kryminalny, w którym bohater poprzez różne wymyślne sposoby wpływa na sposób działania wariografu. W internecie istnieje wiele technik oraz wypowiedzi ekspertów, którzy twierdzą, iż współczesny wariograf da się oszukać.

Jak działa wariograf?

Zadając pytanie czy można oszukać wykrywacz kłamstw musimy na wstępie zrozumieć w jaki sposób on funkcjonuje.

Działanie wariografu polega na monitorowaniu podstawowych parametrów życiowych człowieka tj:
- ciśnienie krwi,
- tętno,
- szybkość naszego oddechu,
- oraz przepływ energii elektrycznej przez skórę.

O kosztach badania wariografem przeczytasz we wpisie:
👉Ile kosztuje badanie wariografem?

Wariograf zapisuje wyżej wymienione reakcję ciała, które występują podczas zadawania konkretnego pytania. Natężenie jednego z parametrów może ulec zmianie, gdy badana osoba odpowiada zgodnie z prawdą lub kłamie. Po zadaniu pytań trzeba dokonać odpowiedniej analizy, która wykaże czy dane zdarzenie było prawdzie czy też nie.

Jak więc widzimy sam wariograf nie wykrywa kłamstwa, tylko zbiera wymagane informacje, które później są analizowane przez odpowiedniego specjalistę.

Czy da się oszukać wariograf?

Oszukanie współczesnego wariografu jest praktycznie niemożliwe. Używane w przeszłości wariografy analogowe posiadały jeszcze luki (analiza dokonowyanych pomiarów mogła zostać błędnie/celowo oszukana przez eksperta), które mogły sfałszować wyniki przeprowadzonego badania, ale ówczesne wariografy cyfrowe są pozbawione tych luk głównie poprzez wyeliminowanie czynnika ludzkiego.

Jeżeli zastanowimy się bardziej nad postawionym pytaniem to dojedziemy do wniosku, że przecież jesteśmy w stanie wpłynąć chociażby na prędkość naszego oddechu i z pozoru może nam się wydawać, że mamy nad nim 100% kontrole, ale maszyna jest w stanie wykryć i takie najmniejsze manipulacje.

Nad pozostałymi parametrami życiowymi mamy jeszcze mniejszą kontrole bo czy jesteśmy w stanie zapanować nad naszym tętnem lub ciśnieniem? Nie wspominając już o przepływie energii elektrycznej po skórze, o której większość badanych nie zdaje sobie sprawy, że w ogóle istnieje.

💡
Zobacz jakie pytania zadając na badaniach wariografem we wpisie:
Jakie pytania zadają na wariografie dostając się do straży granicznej?

Sposoby na oszukanie wariografu

Na myśl przychodzi kilka sposobów, którymi jesteśmy w stanie wpłynąć na mierzone parametry życiowe:
- zażycie tabletki uspokajającej przed badaniem,
- umieszczenie igły lub innego przedmiotu kłującego w bucie i wbijanie go w skórę podczas zadawanego pytania,
- myślenie o czymś zupełnie innym podczas pytania.

Pamiętajmy jednak, że przed badaniem niewykluczone jest poproszenie nas o wykonanie testu na substancje psychoaktywne lub inspekcje naszych ubrań, prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest znikome, ale jednak istnieje.

Metody wyżej wymienione nie gwarantują nam 100% możliwości oszukania wykrywacza kłamst lecz pownniśmy sobie zdać sprawę, że istnieją bardziej zaawansowane metody, które mogą być bardziej efektywne tak jak chociażby praca nad własnym umysłem.

Możliwości wpływania na umysł ludzki są praktycznie nieograniczone i być może istnieją sposoby, o których istnieniu nie zdajemy sobie sprawy. Weźmy na przykład komandosów, którzy są szkoleni nie tylko pod aspektem fizycznym, ale także psychicznym. Dobry żołnierz oddziału specjalnego musi być przygotowany na badanie wariografem przez wroga i służby zdecydownie przygotowują swoich ludzi na takie ewentualności lecz techniki tych szkoleń są ściśle tajne.

Badanie wariografem w sprawach karnych

Sądy posiadają możliwość na zlecenie badania wariografem biegłemu sądowemu lecz taka osoba tak naprawdę nie musi się o to martwić ponieważ wynik nawet wskazujący na kłamsto nie może zostać wzięty jako dowód w prowadzonej sprawie.

Pondto szansa trafienia na badanie wariografem w typowych sprawach karnych, czy miłosnych takich osób jest praktycznie nierealna.

Możliwość użycia wariografu reguluje art. 199a kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z nim dopuszczalne jest stosowanie w czasie badania przez biegłego środków technicznych mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji organizmu badanej osoby, za zgodą tej osoby.

Podsumowując

Oszukanie wariografu i osoby nas badającej w 2022 jest praktycznie niemożliwe. Nie łudźmy się więc, że jesteśmy sposób w stanie manipulować wynikami badania na wariografie.

Muismy sobie zdać sprawę, że wiele osób może być także zdyskfalifikowana do badania wariografem z racji na stan swojego zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego.

Great! You’ve successfully signed up.
Welcome back! You've successfully signed in.
You've successfully subscribed to Biegły grafolog blog⚖️.
Your link has expired.
Success! Check your email for magic link to sign-in.
Success! Your billing info has been updated.
Your billing was not updated.