10 paź 2022 3 min read

Studia podyplomowe – czy warto się na nie zdecydować?

Studia podyplomowe
Table of Contents

Studia podyplomowe to bardzo popularna metoda na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Korzyści czerpią z niej zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polegają studia podyplomowe i czy warto się na nie zdecydować.

Osoby, które są obecne na rynku pracy już od dłuższego czasu, często zastanawiają się – studia podyplomowe czy warto. Prawda jest taka, że większość pracodawców ceni sobie wykwalifikowanych pracowników, którzy chcą wciąż poszerzać swoje horyzonty i kompetencje zawodowe.

💡

Studia podyplomowe – co to?

Studia podyplomowe to określenie, które wciąż budzi wiele niejasności. Są to studia, które można podjąć po uzyskaniu dyplomu. Oznacza to, że do studiów podyplomowych mogą przystąpić jedynie te osoby, które uzyskały wcześniej tytuł licencjata, inżyniera bądź magistra.

Rodzaj kształcenia, jakim są studia podyplomowe, dostępny jest dla każdego, kto ukończył dowolny etap studiów wyższych i uzyska jeden z tytułów naukowych. Wiele osób porównuje podyplomówkę do studiów magisterskich. Tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że są to dwa zupełnie odmienne rodzaje kształcenia, jest to więc sporym błędem.

Studia magisterskie i studia podyplomowe różnią się od siebie uzyskanym tytułem, obszernością przerabianego materiału, czasem trwania oraz nastawieniem do kwestii ćwiczeń praktycznych. Ukończenie studiów podyplomowych nie wiąże się z uzyskaniem żadnego dodatkowego tytułu naukowego.

Kiedy warto zdecydować się na studia podyplomowe?

Prawda jest taka, że zawsze jest dobry czas na zapisanie się na studia podyplomowe. Sprawdzą się one w większości zawodów jako forma podnoszenia swoich kwalifikacji i kształcenia się. Studia podyplomowe mogą okazać się skuteczną kartą przetargową w przypadku osób, którym zależy na awansie zawodowym.

Przydają się także w sytuacji, kiedy pracownik chce zmienić branżę, bądź też podjąć się nowych obowiązków zawodowych. Co ciekawe, podjęcie edukacji podyplomowej swoim pracownikom często proponują sami pracodawcy, którzy liczą na to, że pracownik zdobytą wiedzę umiejętnie wykorzysta w firmie.

Studia podyplomowe to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które po studiach licencjackich nie dały rady lub nie chciały podjąć studiów magisterskich. Licencjat często okazuje się niewystarczający, jeśli chodzi o sprostanie wymaganiom konkurencyjnego rynku pracy. Podyplomówka pozwala w krótkim czasie zdobyć umiejętności, które będą liczyć się przy poszukiwaniu zatrudnienia.

studia podyplomowe

Studia podyplomowe – czy warto się na nie udać?

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, można stwierdzić, że studia podyplomowe to bardzo interesująca forma rozwoju, ceniona zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Może zdecydować się na nie każda osoba, która chce wskoczyć na kolejny szczebel kariery zawodowej i czuje, że studia jej w tym pomogą.

To doskonała okazja do zdobycia nowych umiejętności, poszerzania horyzontów, a także podniesienia kwalifikacji. Dlatego też warto poświęcić nieco czasu i znaleźć najlepszą dostępną ofertę studiów podyplomowych. Trzeba wziąć pod uwagę, że często odbywają się one w trybie zaocznym, dlatego połączenie ich z pracą zawodową nie wymaga większego zachodu.

Zastanawiając się, czy warto iść na studia podyplomowe, trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jedną bardzo ważną kwestię. Na współczesnym rynku pracy absolutnie nie brakuje absolwentów studiów wyższych. Jednakże – większość z nich może pochwalić się jedynie dokumentem ukończenia uczelni, za którym nie stoi wyspecjalizowana wiedza ani konkretne umiejętności.

Młodzi ludzie bardzo często nie mają pojęcia, co dokładnie mogą robić po swoich studiach, a studia podyplomowe mogą pomóc im sprecyzować swoje oczekiwania.

Studia podyplomowe – w jakich zawodach są przydatne?

Studia podyplomowe przydają się wszędzie tam, gdzie pracodawca wymaga konkretnych umiejętności, które związane są z ukończeniem studiów wyższych. Uczelnie, które oferują studentom studia podyplomowe, mogą pochwalić się naprawdę długimi wykazami kierunków.

Studia podyplomowe z pewnością przydatne są w zawodach, które związane są z marketingiem dziennikarstwem, zarządzaniem i PR-em - czyli kierunkami, które w dzisiejszych czasach rozwijają się wyjątkowo szybko.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie dzięki ukończeniu odpowiednich studiów podyplomowych można wykonywać zawód nauczyciela.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, czy warto zapisać się na studia podyplomowe, może być tylko jedna – oczywiście, że warto. To doskonała okazja do spełnienia swoich zawodowych ambicji.

Great! You’ve successfully signed up.
Welcome back! You've successfully signed in.
You've successfully subscribed to Biegły grafolog blog⚖️.
Your link has expired.
Success! Check your email for magic link to sign-in.
Success! Your billing info has been updated.
Your billing was not updated.