25 lip 2023 4 min read

Wynajem mieszkania - jak się zabezpieczyć przed wynajmem?

Wynajem mieszkania jak się zabezpieczyć przed wynajmem?
Table of Contents

Większość osób szuka informacji na temat tego, jak wybrać odpowiednie mieszkanie lub w jaki sposób uzyskać możliwie najlepsze finansowanie jego zakupu. Czasem jednak sytuacja może być zupełnie inna i np. w wyniku śmierci któregoś członka rodziny otrzymujemy w spadku mieszkanie.

W takiej sytuacji zdecydowanie najczęściej jest ono przeznaczane na wynajem. Wiele osób obawia się jednak, że wynajdując mieszkanie, natrafi się na nieuczciwego lokatora. Nic więc dziwnego, że przed podpisaniem umowy najmu starają się zdobyć jak najwięcej informacji na temat różnych form zabezpieczania się przed takimi wypadkami.

⚖️
Potrzebujesz pomocy prawnej w tej kwestii? Zadzwoń: 665 122 532📞

Dlaczego odpowiednie zabezpieczenie jest konieczne?

Niedoświadczeni właściciele mieszkań, którzy nie są świadomi zagrożenia, z którym wiąże się wynajęcie komuś własnej nieruchomości, zwykle decydują się na proste umowy wynajmu długoterminowego. Jeśli mają szczęście, taka umowa wystarczy i wszystko w ich wypadku będzie dobrze.

Zdecydowanie częściej jednak bardzo szybko zaczynają pojawiać się problemy.

zabezpieczenie umowy najmu

Typowym kłopotem w takiej sytuacji jest po prostu zaprzestanie płacenia przez wynajmującego czynszu. Niestety sądy w Polsce nie należą do najszybszych.

Oznacza to, że nieuczciwy lokator może mieszkać w naszym mieszkaniu niemal za darmo. Nie tylko utracimy wtedy zarobek z wynajmu, lecz będziemy musieli nieuczciwemu lokatorowi zapewniać cały czas dostęp do mediów i je opłacać.
Na koniec wspomnieć trzeba, że nawet jeśli w końcu uda nam się usunąć z mieszkania nieuczciwego lokatora, może być ono całkowicie zrujnowane. Znane są bowiem przypadki, gdy mieszkania nadawały się do generalnego remontu.

Wynajem mieszkania jak się zabezpieczyć przed wynajmem?

Jak zatem widać, ryzyko, które wiąże się z wynajęciem mieszania nieodpowiedniej osobie, jest naprawdę ogromne. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby się przed takim osobami zabezpieczyć. Zdecydowanie jedną z najlepszych metod na początek jest umowa najmu okazjonalnego. O co w niej chodzi i z jakiego powodu powinno się stosować właśnie taką umowę?

⚖️
Potrzebujesz pomocy prawnej w tej kwestii? Zadzwoń: 665 122 532📞

Zwykła umowa, choć jest bardzo prosta do zawarcia, nie zapewnia praktycznie żadnej ochrony właścicielowi mieszkania. Nieco inaczej wygląda to w przypadku najmu okazjonalnego.

Przykładowo lokator już na samym początku podczas składania podpisu deklaruje prawnie, że w razie jakichkolwiek problemów samodzielnie poda się eksmisji z mieszkania.

Podpis pod taką umową ma moc prawną, co już samo to znacznie ułatwia pozbycie się niechcianego najemcy. Jak to możliwe? Zamiast toczyć walkę przed sądem o swoje prawa, umowa tego rodzaju pozwala zwrócić się tylko o klauzule wykonalności, co zwykle zajmuje maksymalnie kilka tygodni. Gdy otrzyma się takie potwierdzenie, możliwe będzie legalne usunięcie byłego najemcy.

💡
Zapraszamy na nasz drugi wpis:
Na czym polega zakaz zbywania nieruchomości?
Z jakiego powodu umowa tego rodzaju jest problematyczna? Wiedzieć trzeba, że jej zawarcie musi zostać potwierdzone notarialnie. Oznacza to nie tylko więcej kłopotu i formalności, lecz także dodatkowe opłaty. W tym wypadku nie warto jednak iść na łatwiznę i oszczędzać kilkaset złotych, ponieważ szkody mogą być o wiele poważniejsze.

Czy warto sporządzać protokół zdawczo-odbiorczy?

Oczywiście nie zawsze nieuczciwy lokator musi od razu zajmować nam nielegalnie mieszkanie na kilka lat. Nieuczciwość niejedno ma imię, dlatego powinniśmy być przygotowani na wszystko. Dobrym przykładem jest tu specjalny protokół zdawczo-odbiorczy.

protokół zdawczo-odbiorczy

Jest to specjalny dokument, który wykonuje się przed wynajęciem mieszkania i po zakończeniu wynajmu. Nie jest zbyt popularnym, ponieważ jego sporządzenie jest dość czasochłonne i wymaga zrobienia mnóstwa zdjęć.

Warto jednak poświęcić na to czas, ponieważ dzięki temu zabezpieczymy się np. przed kradzieżą jednego z elementów wyposażenia lub też przed częściowym zniszczeniem mieszkania. Taki protokół pozwala łatwo wyegzekwować pieniądze od nieuczciwego najemcy.

⚖️
Potrzebujesz pomocy prawnej w tej kwestii? Zadzwoń: 665 122 532📞

Jak zabezpieczyć umowę najmu mieszkania?

Często obawiamy się, że nawet jeśli uda nam się uzyskać prawne potwierdzenie, że lokator dokonał kradzieży lub nie zapłacił za miesiąc wynajmu, to i tak nie pozwoli nam to odzyskać należnych pieniędzy. Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest dość proste i możemy zabezpieczyć się na kilka różnych sposobów.

Z całą pewnością najpopularniejszą formą zabezpieczenia jest zwykła kaucja pobierana od lokatora przy podpisaniu umowy. Zwykle wynosi ona jeden pełen miesięczny czynsz, lecz to już od nas zależy, ile sobie zażyczymy. Równie dobrze możemy poprosić o kaucję w wysokości trzech miesięcy wynajmu.

Inną bardzo ciekawą propozycją finansowego zabezpieczenia umowy najmu jest gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa. Nie każdy najemca posiada odpowiednią ilość gotówki, aby pokryć kaucję, dlatego też w takich sytuacjach stosuje się gwarancję bankową.

Co jednak bardzo istotne, warto zwracać uwagę, jaki bank takiej gwarancji udzielił naszemu lokatorowi. Przyjmujmy jedynie te od dużych i znanych banków.

Jak zabezpieczyć umowę najmu?

Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba o zabezpieczeniu w postaci zastawu. Pokrycie w rzeczywistym majątku jest bardzo bezpieczne mimo, że jest mało popularne w naszym kraju. Decydując się na ten typ zastawu warto sprawdzić rzeczywistą wartość oddanych przedmiotów.

Great! You’ve successfully signed up.
Welcome back! You've successfully signed in.
You've successfully subscribed to Biegły grafolog blog⚖️.
Your link has expired.
Success! Check your email for magic link to sign-in.
Success! Your billing info has been updated.
Your billing was not updated.