Zatrzymanie prawa jazdy jest sytuacją, która może przydarzyć się każdemu kierowcy. Policjant może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w wyniku uzasadnionego podejrzenia o stanie nietrzeźwości, użyciu alkoholu, zniszczeniu lub podrobieniu prawa jazdy, przekroczeniu punktów karnych, popełnienia wykroczenia czy przestępstwa.
Jak się odwołać za zatrzymanie prawa jazdy?
Jeśli jesteśmy niezadowoleni z decyzji policjanta, mamy prawo się odwołać. Przede wszystkim warto zapoznać się z ustawą o ruchu drogowym, a konkretnie z art. 135, który reguluje kwestie zatrzymania prawa jazdy.
Jeśli uważamy, że nasze prawo jazdy zostało zatrzymane bezpodstawnie, możemy złożyć odwołanie do właściwego wydziału ruchu drogowego w ciągu 14 dni od dnia zatrzymania. W odwołaniu warto dokładnie opisać naszą sytuację i udowodnić, że zatrzymanie prawa jazdy jest niezasadne.
Pamiętajmy, że zatrzymanie prawa jazdy jest poważną sprawą, która może wprowadzić nas w trudną sytuację, dlatego ważne jest, aby działać szybko i skutecznie. Odwołanie to nasza szansa na odzyskanie naszego prawa jazdy i kontynuowanie swobodnego poruszania się po drogach.
Zatrzymanie prawa jazdy, a dalsze poruszanie się samochodem
W zależności od przyczyny zatrzymania prawa jazdy, policjant może wystawić poszkodowanemu pokwitowanie, które mimo wszystko będzie umożliwiało mu poruszanie się przez jakiś czas. (Jest to zakres od 24 godzin do 7 dni).
W sytuacji, gdy Policja zatrzymuje prawo jazdy z powodu podejrzenia o jazdę pod wpływem alkoholu lub innego środka działającego podobnie to w takiej sytuacji, prawo jazdy jest przekazywane do właściwego sądu, prokuratora lub starosty, nie później niż do 7 dni.
W przypadku przeprowadzenia badań krwi lub moczu, prawo jazdy jest przekazywane wraz z wynikiem tych badań. Jeśli jednak wynik badania nie jest dostępny w ciągu 30 dni od dnia zatrzymania prawa jazdy, prawo jazdy powinno być niezwłocznie zwrócone jego właścicielowi.
W stanie epidemiologicznym, możemy odmówić badania alkomatem na miejscu z obawy na zakażenie się, musimy jednak liczyć się, iż zostaniemy skierowani na badania krwi, które są o wiele bardziej dokładne niż te przeprowadzone na alkomacie.
Bezpodstawne odebranie prawa jazdy co zrobić?
Jeśli uważasz, że zatrzymanie Twojego prawa jazdy jest bezzasadne, masz prawo złożyć odwołanie w ciągu 14 dni od dnia zatrzymania.
Starannie opisz swoją sytuację i udowodnij, że zatrzymanie prawa jazdy jest błędne lub jeżeli nie jesteś pewien skorzystaj z pomocy prawnika.