Polski prezydent posiada możliwość ułaskawienia osób, które są zagrożone wyrokiem bądź prawomocnym wyrokiem zostały już ukarane.
Na przestrzeni lat, różni prezydenci korzystali mniej lub bardziej z takiego przywileju.
W zachowaniu aktualnego prezydenta widać, że jest on bardziej przychylny w ułaskawianiu osób, które pracują na stanowiskach państwowych, głównie tych niższego szczebla.
Prawo łaski czym jest?
Na mocy art. 139 Konstytucji Prezydent może zastosować prawo łaski.
Prezydent ma możliwość darowania – w całości lub częściowego złagodzenia – kary prawomocnie orzeczonej lub innych publicznoprawnych skutków skazania, na przykład w postaci zarządzenia zatarcia skazania (ukarania).
Prezydent stosuje prawo łaski wydając indywidualny akt łaski, w szczególności wobec osób skazanych wyrokiem przez sąd powszechny za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, w zakresie wymierzonej tym wyrokiem kary lub środków karnych.
Ilość ułaskawień przez prezydentów III RP
Kto może złożyć prośbę o ułaskawienie?
Prośbę o ułaskawienie może wnieść: skazany jego krewni, rodzeństwo, małżonek i osoba pozostająca ze skazanym w partnerstwie.
Gdzie składa się prośbę o ułaskawienie?
Prośbę o łaskę składa się bezpośrednio do Prezydenta RP, ale najpierw trafia do Prokuratora Generalnego. Następnie jeżeli wniosek nie napotka żadnych problemów trafi do prezydenta.