Co grozi za rozsyłanie nagich zdjęć bez zgody?

Co grozi za rozsyłanie nagich zdjęć bez zgody?
Clint

Jeśli ktoś udostępnił Twoje zdjęcia bez twojej zgody w internecie to osoba ta zgodnie z 191a § 1 k.k, który zawiera treść:

📔
Kto rozpowszechnia wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 lat lub karze grzywny.

rozysłanie nagich zdjęć bez zgody
Dev

Jakie aspekty są ważne jeżeli ktoś przesyła zdjęcia bez Twojej zgody?

Istnieją aspekty, które mają wpływ na większą szkodliwość rozpowszechniania nagiego wizerunku danej osoby.


Masowy przekaz nagich zdjęć

Ważnym aspektem w sprawie jest udowodnienie, czy nagie zdjęcia zostały udostępnione nieograniczonej czy ograniczonej liczbie osób. Jest to na tyle kluczowe gdyż sądy w takich przypadkach są bardziej przychylne osobie poszkodowanej.


Motyw zemsty

Jeżeli udowodnimy sprawcy motyw zemsty, dla sprawcy będzie to kolejną kwestią, która będzie przychylna osobie poszkodowanej w trakcie rozprawy. Istotne mogą być zapisy rozmów oraz nagrania udowadniające motyw zemsty.

Udowodnione motywowane działanie kwalifikuje do kontynuowania sprawy prawie w 99% przypadków.


Wcześniejesze zastraszanie rozpowszechnieniem nagich zdjęć

Jeżeli będziesz w stanie udowodnić, że osoba szantażowała Cie zanim udostępniła Twoje nagie zdjęcia to będzie to kolejny przychylny aspekt podczas rozprawy, który będzie działał na szkodę sprawcy.

Z reguły osoby, które otrzymują pismo przedsądowe od razu stosują sie i usuwają zdjęcia z internetu. Co dla niektórych może być bardziej istotne niż samo zadośćuczynienie.

Jakie zadośćuczynienie przysługuje osobie poszkodowanej w tym przypadku?

Jeśli sprawca zamieścił Twoje nagie zdjęcie w internecie, należy wystąpić do sądu z żądaniem o zadośćuczynienie od sprawcy ze względu na poniesione szkody wizerunkowe, moralne lub psychiczne.

💵
Zazwyczaj kwoty te są różne, ale są nam znane przypadki, w których sąd nakazał wypłatę sprawcy nawet 250tyś zł.

Lukasz B.
Wszystko ma swoją kolej.